İşte Dünyanın En Sessiz Odası!!
İlginç bilgiler okudukça burada paylaşıyorum arkadaşlar.Yine ilginç olduğunu düşündüğüm bir bilgi:sessiz oda:) Bu oda dünyanın en sessiz odası imiş arkadaşlar.Bu oda Abd'nin Minessota Eyaletinde bulunuyormuş.İnsanın kalp atışından tutun da damarlarındaki akan kanın sesini bile duyabildiği odada kalabilme rekoru ise 45 dakikaymış,Bu odada kalmayı çok isterdim açıkcası. Düşünsenize vücudunuzdan gelen her sesi duyuyorsunuz:)


Laboratuvarın adı ise Orfield Laboratuvarı.Odanın ses geçirmez özelliği ise %99.9 imiş.Yani dışardan ses gelme olasılığı yok denecek kadar az.Orfield Laboratuvarı, Guinnes Rekorlar Kitabı'na da geçti. Kalın cam elyaf, iki kat yalıtılmış çelik duvarlar ve 30 santim kalınlığında betonla çevrilen odaya adım atanlar ilk önce şok oluyor, daha sonra halisülasyonlar görmeye başlıyor. İ

nsan kulağının işitebileceği en düşük ses 0 desibelken bu oda -9 desibelde bir sessizliğe sahip. -9 desibel ise çıldırtan sessizlik anlamına geliyor.

İnsanların en sessiz olarak nitelendirebileceği bir ortamda bile 60 desibel ses varken bu odada -9 desibel sesin olması oldukça ilginç. Bu odanın bu kadar sessiz olmasının sırrı, ses dalgalarının yansımıyor olması. Ses kaynaklarından çıkan tüm ses dalgaları yankı yapmadan odada bulunan özel yalıtım malzemeleri sayesinde emilerek söndürülüyor.

Labaratuvarın en büyük mercideki yetkilisi Steven Orfield oda ile ilgili şunları söylüyor: "Bu odada en çok vakit geçiren kişi sadece 45 dakika oturabildi. Sessiz bir ortamda insanın kulakları ortama uyum sağlar. Oda sessizleştikçe siz de daha fala şey duymaya başlarsınız: kalp atışınızı, akciğerlerinizi, midenizden gelen sesleri.”

"Yürürken yaydığınız sesler sayesinde bulunduğunuz ortama uyum sağlarsınız. Bu odada takip edeceğiniz bir işaret yok. Denge kurmanızı sağlayan algılamanız zorlaştığı için de yarım saatten fazla kalmayı düşünüyorsanız odada mutlaka sandalyeye oturmak zorundasınız.”

Düşüncenin bile son derece ürkütücü olduğu bu odada 45 dakikadan fazla kalmayı başaran tek kişi ise Derek Muller. Muller, odada kaldığı sürenin çoğunu oturarak geçirmiş.

Orfield dünyanın dört bir yanından bazı kuruluşların odada testler yapmaya geldiğini ve NASA’nın astronotlarına uyguladığı halüsinasyon testlerinin burada gerçekleştirdiğini de ekledi.

İlk kurulduğu vakit, işitme cihazlarının testlerini yapma amacına hizmet ederken günümüzde oldukça ünlü ve ilginç bir oda olarak biliniyor.


0 yorum: